Alergici neomylne reagujú na kvitnutie tých "svojich" rastlín: bahniatka, vŕby, brezy, jelše, osiky, liesky, hraby, duby, buky, ale aj gaštan jedlý, oliva, jaseň, vtáčí zob, cyprus, javor, baza, pagaštan, orech, platan, brest, lipa. Maximálne množstvo peľu drevín sa na väčšine územia Slovenska vyskytuje v apríli. V letnom období sú zas dominantnými alergénmi trávy a obilniny. Vrchol pelenia tráv býva na prelome jari a leta (od polovice mája do polovice júna), v horských oblastiach môže byť tento peľový vrchol posunutý až o mesiac neskôr. V jesennom období sú dominantnými alergizujúcimi rastlinami astrové, predovšetkým palina a ambrózia. Sezóna alergénnych bylín je v druhej polovici leta a začiatkom jesene.
Okrem antihistaminík už môže alergikovi pomôcť iba vyhýbanie sa alergénom pobytom v prostredí, kde sú pele štartujúce alergickú reakciu iba v minimálnom množstve, alebo vôbec nie sú. Doma sa vetrať musí a tak neostáva iné, len sa vybrať v najkritickejšom čase niekam inam. Kde však na Slovensku na jar nekvitnú alergizujúce rastliny? Iba ak v horskom prostredí, kde sa vegetácia oneskoruje za nížinami o 4-6 týždňov. Dobré skúsenosti s pobytmi alergických detí má napríklad Šrobárov ústav v Dolnom Smokovci, kde sa liečia ročne stovky detí. Dospelí alergici v dobrom spomínajú na liečebňu Helios na Štrbskom Plese, ktorá prinášala úľavu stovkám dospelých za čias socializmu. Dnes je z nej len ruina. Predsa však majú alergici aj dnes šancu na pobyt v zariadení, ktoré na to bolo kedysi určené.
Na Štrbskom Plese, v bývalom liečebnom dome Solisko, je po rekonštrukcii spred niekoľkých rokov v súčasnosti štvorhviezdičkový rodinný Hotel Solisko. Priamo na brehu Štrbského Plesa, v nadmorskej výške 1400 metrov, sa môžu ubytovať alergické deti, aj dospelí alergici počas celého roka. Najlepšie však vtedy, keď u nich doma kvitnú rastliny, na ktoré sú citliví. Aj keď pobyt v Hoteli Solisko nie je pod priamym lekárskym dohľadom, prostredie je tu vynikajúce. Svieži vysokohorský vzduch má správnu vlhkosť, je obohatený kyslíkom a silicami ihličnanov, ktoré v tejto oblasti ostali menej poškodené, než v pásme lesa pod Štrbským Plesom. Blahodarnú luhačovickú Vincentku, ktorá pomáha uvoľňovať dýchacie cesty, si môžu alergici pribaliť so sebou, alebo kúpiť v potravinách na Štrbskom Plese a môžu si tak navyše pomáhať kloktaním, výplachmi, či inhaláciami aj pri pobyte na Plese.
Manažérka Hotela Solisko Katarína Kaňová hovorí: "Naše izby sa dajú vzájomne prepojiť na takzvané rodinné, v ktorých je priestor pre samostatnosť detí, ale aj súkromie rodičov. V hotelovej reštaurácii Al Lago ponúkame návštevníkom tradičnú taliansku kuchyňu, doplnenú o slovenské špeciality, takže si vie vybrať každý, dokonca aj deti, ktoré majú inak problémy s reštauračnou stravou. K dispozícii máme aj detskú miestnosť, ktorá je priamo pripojená k reštaurácii. Kým sa deti hrajú, rodičia sa môžu v kľude najesť.“
Výhľady na zasnežené tatranské vrcholy lákajú turistov aj v zime a na jar. Sprístupnených je niekoľko turistických chodníkov k 12 vysokohorským chatám. Na obľúbený Hrebienok, Solisko, Skalnaté pleso a Lomnický štít turistov pohodlne vyvezú lanovky. Na túru po zasneženom chodníku je zo Štrbského Plesa vhodný Vodopád Skok v Mlynickej doline. Napája ho potok Mlynica, ktorý padá z výšky 100 m. Dĺžka samotného vodopádu je 25 m a je to najvodnatejší vodopád Vysokých Tatier. Najdlhším vodopádom Vysokých Tatier je Kmeťov vodopád, s dĺžkou 80 m, ktorý sa nachádza v doline Nefcerka. Čas na túry je vhodný prakticky po celý rok - s výnimkou nepriaznivého počasia.
Zábavu i pohodu pre rodiny s deťmi i počas predĺženej zimy a na jar poskytujú detské ihriská v Poprade, Svite, Hozelci, Tatranskej Lomnici i na Skalnatom plese v detskom indoor parku Kamzíkovo. Dovolenku spestrí aj pobyt v aquaparku. Na výber je 25 km vzdialené Aquacity Poprad, alebo 48 km vzdialená Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši. S TATRY Card je možné využívať bezplatne rozšírenú sieť aqua-skibusov na regionálnych trasách. Karta platí aj do aquaparku, wellness svetov alebo na bowling, či na visutú lanovku až na vrchol Lomnického štítu.