Autorku Marianu Čengel Solčanskú netreba veľmi predstavovať filmovým ani knižným nadšencom. Každá vec, ktorú robí, sa osobitým spôsobom zapíše do sŕdc divákov i čitateľov. Jej film Únos otriasol spoločnosťou natoľko, že mal dopad na zmenu zákona a zrušenie Mečiarových amnestií.
Román Generál patril medzi najkvalitnejšie napísané diela o Štefánikovi a krátko po svojom vydaní sa stal bestsellerom.
A teraz prichádza na pulty kníhkupectiev jej nový román Jánošík. Nie je nekritickou ódou na zbojníka a národný symbol, naopak, ukazuje ho v odlišnom svetle a v historickom kontexte. Román je napísaný brilantným jazykom, ktorý sme si mohli všimnúť už v predchádzajúcich Solčanskej knihách. Jánošík bude pre mnohých čitateľov veľkým zážitkom.
Šokujúco brutálny príbeh zločinca Juraja Jánošíka odohrávajúci sa v posledných desaťročiach stavovských povstaní na území Uhorska je úplne zbavený romantizujúceho pátosu a ukazuje jeho osobnú tragédiu na pozadí krvavých udalostí konca 17. a začiatku 18. storočia.
Jánošík, Rákócziho pešiak, súčasť jeho divokej soldatesky zloženej zo sedliakov a čvargy bez domova, naučený zabíjať, znásilňovať a mučiť, sa po rozpade povstaleckej armády mení na lesného tvora živiaceho sa zločinom. Jeho zatvrdnuté srdce trápené dávnym tajomstvom sa začne premieňať až v okamihu, keď sa neodvratne priblíži koniec. Až Jadviga, krčmárova dcéra, vyplní Jurišovu pálčivú prázdnotu a dá jeho zbytočnej existencii zmysel.
Zbojník Jánošík netvorí dejiny, dejiny ho obklopujú. Majú podobu kniežaťa Rákócziho, generála Mikuláša Bercsényiho, cisára Leopolda, veľkého vojvodcu Eugena Savojského, encyklopedistu Mateja Bela a podobu chlapca, ktorý sa o mnoho rokov neskôr stane lietajúcim Cypriánom.
Kaleidoskopický román o dejinách a predkoch prostredníctvom opisu drásavo strašných osudov jednotlivých postáv formuluje otázky a túžbu po odpovediach o zložitej identite štátov, národov i jednotlivcov.
Knihu Jánošík vydal IKAR 11/2019, počet strán 296, MOC 11,90 €