"Environmentálne čistenie je ohľaduplnejšie k prírode aj k zdraviu človeka, pričom finálny hygienický efekt je rovnaký ako pri bežnom čistení. Väčší dôraz sa kladie na prevenciu znečistenia a efektívne metódy čistenia (vyššia teplota vody, doba pôsobenia čistidla, správne dávkovanie, mechanickí pomocníci a tiež poznanie základných chemických reakcií pri čistení)," vysvetľuje Ivana Poláčková, ekoporadkyňa a riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Dezinfikujme s rozumom:
- neexistuje predpis, ktorý by určoval povinnosť používať v školách čistiace prostriedky s obsahom chlóru,
- dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu (etanol, propan-2-ol, propan1-ol ) výrazne znižujú infekčnosť obalených vírusov, ako je vírus SARS-CoV-2 v koncentráciách 70 - 80% s časom expozície v trvaní jednej minúty.
Ako čistiť a upratovať v škole?
- dverové kľučky, madlá, stoličky a opierky, stoly, vypínače svetla, zábradlia, vodovodné kohútiky, tlačidlá vo výťahu, podlahy tried, chodieb, šatní sa bežne denne čistia čistiacim prostriedkom.
- Len v prípade výskytu infekčného ochorenia sa čistenie povrchov doplňuje dezinfekciou, a to dezinfekčným prostriedkom, ktorý je účinný na práve prebiehajúcu infekciu.
Vetrajme
často a intenzívne.