Odborný názov pochádza z latinského uro, čo znamená pálim. Druhový názov dioica znamená dvojdomá. Žihľavu poznali ľudia ako potravinu oddávna. Používali ju do šalátov už v antických časoch. Jej listy obsahujú veľké množstvo vitamínu K, ktorý pomáha tvorbe červených krviniek. Takisto je bohatá na vitamín C.
Najkvalitnejšia je žihľava zbieraná na jar, ale jej zber sa dá predĺžiť až do septembra. Vyberáme si svetlé miesta, naopak sa vyhýbame miestam, kde sa žihľave podozrivo dobre darí. Tieto miesta bývajú veľmi často zamorené dusičnanmi. Pri zbere je treba dávať pozor na alergickú reakciu na jed obsiahnutý v chĺpkoch. Po usušení sa dráždivé látky strácajú. Sušenú žihľavu znehodnocujú sčernalé listy, ktoré sa možu objaviť, ak počas sušenia došlo k zapareniu rastliny. Žihľava sa suší v tenkých vrstvách na tienistom mieste.
Z obsahových látok je najdôležitejší chlorofyl listov. Z ďalších účinných zložiek je to kyselina kremičitá, triesloviny s účinkom proti krvácaniu a látky znižujúce hladinu krvného cukru i vysoký krvný tlak.
Žihľava je rastlina s bohatou históriou. Starí Rimania si šľahali reumatické kĺby zväzkom žihľáv a aby sa zahriali, prikladali si drvené žihľavy priamo na telo.
V súčasnosti sa používa ako vnútorne, najčastejšie vo forme čaju (nálevu), tak i navonok.
Vnútorne: Chlorofyl listov, ktorý má protizápalový a hojivý účinok, urýchľuje scelovanie rán a regeneráciu pokožky poškodenej buď úrazom (popálenie, poleptanie, obarenie), alebo nejakým chronickým procesom (preležanie). Okrem toho pôsobí chlorofyl i tonizačne a povzbudivo na metabolizmus a ostatné fyziologické funkcie. Kyselina kremičitá pôsobí močopudne.
Vďaka antiseptickému pôsobeniu sa žihľava používa ako pomocný liek pri zápaloch dýchacích a močových ciest. Takisto sa využíva pri liečbe chudokrvnosti, pri tráviacich problémoch a ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky. Zanedbateľný nie je ani pomerne vysoký obsah vitamínu C. Komplex účinných látok žihľavy zvyšuje enzymatickú činnosť a zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov.
Zvonku: žihľava sa používa najmä pri problémoch s padajúcimi a nadmerne sa mastiacimi vlasmi.
Lekári veľmi odporúčajú dlhodobé pitie žihľavového čaju. Špecialitou žihľavy sú očistné kúry, ktoré zahajujeme vždy na jar, kedy se nám v tele nahromadí mnoho škodlivých látok, ktorých sa potrebujeme zbaviť. Kúra by mala trvať 3 týždne. Žihľava je častou súčásťou bylinkových čajov.