Výsevný hrántik
Použijeme taký, ktorý má na dne dierky. V obchode kúpime špeciálnu zeminu určenú na výsev. Výsevný hrántik naplníme zeminou až po okraj. Získame hladký výsevný záhon. Pôdu ešte paličkou opatrne utlačíme a už môžeme začať siať.
Ak sú semená veľké, stačí ich rozhodiť rukou. Pozor však na sadiacu vzdialenosť, ktorá je vyznačená na etikete. Menšie semienka zmiešame s jemným suchým pieskom. Tak uvidíme, kde sme zasiali a kde nie. Semená rozdelíme na dva rovnaké diely. Prvú polovicu do hrántika vysejeme pomocou zloženého papierika. Potom hrántik otočíme o 90° a rozhodíme druhú polovicu semien. Veľmi jemné semienka netreba prikrývať zeminou, ale hrubšie semená áno.
Vysiate semená zalejeme kropítkom a prikryjeme sklenenou doskou. Hrántik dáme na teplé miesto a každý deň kontrolujeme, či tam mie je príliš vlhko či sucho.
Preplnené...
Po určitej dobe sú klíčiace rastliny príliš blízko pri sebe a je na čase ich vysadiť. Silné, veľké rastlinky môžeme zasadiť jednotlivo do kvetináča, či voľnej pôdy. Menšie rastliny zasadíme po troch do jednej jamky.
Premiestnenie klíčiacich rastliniek sa volá pikýrovanie. Rastlinky z výsevného hrántika vyberieme pomocou paličky a presadíme do vysadzovacieho hrántika, kde zachováme vzdialenosť 5 cm. Zalejeme ich a hrántik dáme na svetlé, ale nie príliš teplé miesto (± 10°).
Otužovanie
Asi týždeň po pikýrovaní začneme rastliny otužovať. Najvhodnejším miestom je skleník alebo spálňa. Ak otvoríme počas dňa okno, rastliny si zvyknú na čerstvý vzduch. Ak už nemá prísť žiadny nočný mrazík, jednoročné rastliny môžeme vysadiť von do záhrady.
Vyplnenie medzier
Ak vysadíme tulipány, hyacinty a iné jarné cibuľoviny na tienisté miesto, vzniknú medzi nimi diery. A práve jednoročné rastliny môžeme využiť na vyplnenie tohto voľného priestoru.