Ako agentúru SITA ďalej informovala Mária Račková z oddelenia komunikácie a marketingu magistrátu, v rovnakom čase začnú na nádvorí Starej radnice vinári z Rače, Vajnôr, Devína, Dúbravky, Nového Mesta predávať mladé víno, lokše, pagáče a ďalšie tradičné produkty. Podujatie pripravil bratislavský magistrát a potrvá až do soboty.
Na Primaciálnom námestí a nádvorí Starej radnice bude približne 20 stánkov. Návštevníci si v nich môžu pochutiť na víne, pagáčikoch, medovníkoch či perníkoch, nájdu tu aj umelecké sviečky, keramiku a iné suveníry s motívom vína. "Pre verejnosť sa bude mladé víno podávať vo štvrtok od 14:00 do 20:00, v piatok a v sobotu od
10:00 do 20:00," spresnila Račková. Počas všetkých troch dní je pripravený kultúrny program a až do večerných hodín budú vystupovať folklórne, country či rockové súbory z Bratislavy a z blízkeho okolia.
Sviatok mladého vína bude oslavou výsledkov úsilia bratislavských a malokarpatských vinárov a spomienkou na sviatok sv. Martina, patróna Bratislavy. Hlavné mesto chce týmto podujatím posilňovať historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám, spolupatričnosti Bratislavy s Malokarpatským vinárskym regiónom a propagovať prácu podnikateľov v oblasti vinárstva a typickej gastronómie.
V Uhorsku bolo pôvodne právo výčapu pod strechou kráľovským právom, ale privilégiom Ondreja III. z roku 1291 prešlo právo na mesto a obyvateľov. Najstarší štatút, ktorý upravoval voľný predaj vína, je známy z roku 1497. V 16. storočí bolo stanovené obdobie, keď malo mesto vyhradené právo čapovať víno. Bratislava vlastnila pivnice na výčap vína z mestských viníc, na výčap sa používal podjazd Starej radnice, pivnice vo františkánskom kláštore a v "apoštolskej" pivnici v Zelenom dome, kde boli umiestnené sudy s najkvalitnejším vínom. Na sudových dnách boli rezbárske portréty 12 apoštolov, Judášov dvanásty sud bol naplnený najlepším a najsilnejším vínom. Každý rok na sv. Martina tam chodil richtár spolu s ostatnými predstaviteľmi mesta na ochutnávky.