Na rozdiel od niektorých lyžiarsky vyspelých krajín, na Slovensku nateraz chýba zákon alebo nariadenie vyžadujúce pohyb takejto „kontroly“ na svahoch. Napriek tomu, zjazdovky na Liptove, aj tento rok brázdia muži v neprehliadnuteľných reflexných kombinézach. Je to ďalší krok k zlepšeniu kvality ponúkaných služieb a vyššej bezpečnosti. „S hliadkou SKI PATROL máme v našich strediskách dobré skúsenosti už z predchádzajúcich rokov. Jej členovia sú aj naši zamestnanci - pracovníci, ktorí radia a dohliadajú na dodržiavanie základných pravidiel bezpečného pohybu lyžiarov po zjazdovkách,“ objasňuje manažérka strediska Jasná Nízke Tatry Sylvia Artzová.
Podľa v súčasnosti platných predpisov sa lyžiar na svahu musí správať zodpovedne a teda tak, aby neohrozoval život, zdravie a majetok ostatných. Ak tieto dobré mravy poruší, prevádzkovateľ ho môže zo svojho lyžiarskeho strediska vykázať a odobrať mu skipas. „Nateraz je to jediný nástroj proti nezodpovedným lyžiarom. Sme radi, že k hliadkovaniu na svahoch pristúpili aspoň v najväčších strediskách. Ľudia by si mali uvedomiť, že rýchla jazda alebo alkohol v krvi je veľký hazard. Takýto lyžiari zároveň znižujú svoje šance na odškodné od poisťovne,“ apeluje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.
Cieľom patrolov preto nie je len represia, ale najmä vzdelávanie. Každý lyžiar by sa totiž mal riadiť bielym kódexom, ktorého princípy sú dostupné ako v strediskách, tak na internete. „Ak sa lyžiari nevedia na svahu správať, podľa lyžiarskeho kódexu, to znamená, ak ohrozujú bezpečnosť ostatných lyžiarov, je jednou z krajných možností zablokovanie skipasu. Namiesto kĺzania sa po svahoch si bude musieť nájsť náhradný program,“ informuje riaditeľ horských stredísk Tatry MountainResorts Dušan Slavkovský.
Ďalšou z úloh lyžiarskej hliadky je kontrola značenia a kompletnosti bezpečnostných prvkov. Týka sa to pevných prekážok ako snežné delá, tyče a podpery no aj v tesnej blízkosti zjazdoviek, ktoré musia byť opatrené bezpečnostnými matracmi.
Kým v minulosti evidovali najmä zranenia, ktorých príčinou boli zle nastavené viazania, dnes je dôvodom nešťastí na svahoch najmä neprimerane rýchla jazda. Niet divu, že pri zrážkach lyžiarov dochádza k najťažším úrazom - bezvedomiu, zlomeninám chrbtice, či natrhnutiu vnútorných orgánov. Zákonná úprava by preto prospela aj noseniu bezpečnostných prílb pri lyžovaní.
Lyžovačka na Liptove je nielen najlepšia, ale zároveň najbezpečnejšia, a to najmä vďaka mužom v žltom.