Odhodlanie mesta nadviazať na tieto tradície sa v minulých dňoch odzrkadlilo aj na podpise dohody medzi primátorom Košíc Ing. Františkom Knapíkom a jeho kolegom Gyögy Madárom z maďarského mestečka Abaújszantó v Tokajskej vinohradníckej a vinárskej oblasti.
O tom, že Košice sú srdečne vítaným klenotom v súčasnej slovensko-maďarskej sieti tokajských vinných ciest presvedčila aj medzinárodná konferencia pod názvom „Tokajská oblasť a tokajské víno bez hraníc", ktorá sa uskutočnila v piatok, 29. júna v priestoroch Zemplínskeho európskeho domu v pohraničnom meste Sátoraljaújhely. Malebné mesto, pred rokmi oddelené od svojej slovenskej časti (Slovenské Nové Mesto) štátnou hranicou, privítalo odborníkov zo Slovenska aj Maďarska, ktorí zasvätene hovorili o ďalšej vízií rozvoja tokajskej oblasti s dôrazom na vinohradníctvo a cestovný ruch. Účastníci konferencie vo svojich vstupoch informovali aj o dopadoch vinárskej reformy EÚ na maďarských aj slovenských producentov vína. Pri súčasnom poklese spotreby vína, čelom k hrozbe jeho nadprodukcie, majú v silnej konkurencii na trhu šancu iba najkvalitnejšie značky, medzi ktoré bez akýchkoľvek pochybností patrí práve víno zo slovensko-maďarskej Tokajskej oblasti. Jedno víno, prekračujúce hranice a spájajúce ľudí dvoch susediacich krajín! Víno, ktoré už čoskoro, po vytvorení schengenskej hranice prekoná aj poslednú formálnu a politickú prekážku brániacu ešte intenzívnejšej spolupráci vinárov oboch krajín. Pre rozvoj turizmu, spojeného s vínom, prírodnými krásami a pamätihodnosťami celého regiónu sa tak vytvára nová, priaznivejšia situácia.
Ako vyplynulo aj z vystúpenia generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva SR Ing. Štefana Adama, riaditeľa maďarského Výskumného ústavu vinohradníctva a vinárstva Ernő Botosa, zástupcu Rady tokajských obcí v Maďarska Ferencza Marczinka, predstaviteľky slovenského Tokajského zväzu Ing. Márie Macíkovej a primátora maďarského mesta Tokaj Jánosa Majera, víno z tokajskej oblasti má oproti iným značkám v Európe obrovskú výhodu: poznajú ho na celom svete, od Spojených Štátov, po Austráliu, na Novom Zélande i v Číne, kde sa dokonca pokúšali, v rozpore s právom, značkou Tokaj označiť i časť vlastnej vinnej produkcie. „Vyvinuli sme nemalé úsilie, aby sme týmto snahám čínských vinárov zabránili a našu značku uchránili," pripomenul F. Marczinko. Podobným tendenciám museli tokajskí vinári čeliť aj v Amerike, Francúzsku a Taliansku, pričom vo vzťahu s EÚ dosiahli jasnú dohodu: tokajskou značkou sa môžu pýšiť výlučne pestovatelia z 27 obcí Maďarska a 7 priľahlých slovenských obcí, aj keď na našej strane proces regionálneho vymedzenia a klasifikácie tokajských vín ešte nie je uzavretý.
Jedným z výstupov piatkovej slovensko-maďarskej konferencie v Sátoraljaújhely, ktorá sa po prvý krát konala v rámci Tokajského festivalu, bola výzva efektívnejšie zúročiť a zhodnotiť skvelú „marketingovú značku" ktorou Tokaj bezpochyby je (na maďarskej strane je tokajská vinohradnícka oblasť súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO) a využiť ju nie len v obchode a cestovnom ruchu, ale aj pri upevňovaní dobrých vzťahov medzi ľuďmi žijúcimi v pohraničí, pre ktorých je poloha regiónu na okraji východnej hranice EÚ novou výzvou, s novými príležitosťami. Tokajská vinná cesta ozdobená Košicami, ako jednou z najpríťažlivejších cieľových destinácií, svojou jedinečnosťou prezentuje obraz východného Slovenska ako unikátneho a príťažlivého regiónu na východnej hranici EÚ, v priestore Karpatského euroregiónu dokumentujúceho kultúrnu vyspelosť tunajšieho obyvateľstva. V situácii, kedy vznikajú a prichádzajú na európsky trh nové značky z celého sveta, rastie dôraz na kvalitu vína, pričom jeho produkcia sa čoraz viac integruje v jeden prepojený systém zastrešený rozvojom cestovného ruchu. Účastníci konferencie vysoko hodnotili snahy mesta Košice nadviazať na dávne vinárske tradície a oživiť ich v novom komplexnom integrovanom medzinárodnom systéme tokajskej vinnej turistiky, v rámci ktorej chce byť práve metropola východného Slovenska jedným z najvýznamnejších a vyhľadávaných cieľov.
Konferencia v Sátoraljaújhelyi bola súčasne otváracím dňom Tokajského festivalu južného Zemplína, ktorý vyvrcholil v nedeľu 1. júla 2007 v obci Borša, v priestoroch tamojšieho kaštieľa Rákócziovcov, bohatým spoločenským a kultúrnym programom. Nechýbali v ňom prezentácie tradičných remesiel, medzinárodné gurmánske súťaže, ochutnávky a súťaže vín, vystúpenia folklórnych súborov na oslavu Tokajského vína. K bohatej medzinárodnej účasti na festivale prispel najmä Tokajský expres – špeciálny vlak vypravený z Košíc, ktorého početným pasažierom sa na celej „tokajskej trase" dostávalo búrlivého a srdečného privítania.
ZDROJ: kosice.sk