1. Slepačia polievka
Na tento prírodný penicilín verili už naše prababičky. Liečivé vlastnosti slepačej polievky však nie sú len poverou. Pomôže odblokovať upchaný nos a krk, je mierna na žalúdok, ale i tak dodá veľa energie. Jej liečivé vlastnosti zosilnejú pridaním zeleniny (najmä ak pridáme i cibuľu s cesnakom).
2. Čaj
Je potrebné prijímať veľa tekutín.
Sladené nápoje s bublinkami a kávu je lepšie nahradiť
vodou alebo neprisladzovanými ovocnými džúsmi. Ešte lepšie sú teplé nápoje. V boji proti nachladeniu sa výborne osvedčil čaj z kamiliek, či mäty, ale ani horúca voda (či ovocný čaj) s citrónom vám rozhodne neublíži.
3. Citrusové plody
Sú dôležité, lebo obsahujú veľa prírodného vitamínu C. Najlepšie je začať hneď ráno a dať si pohár pomarančovej šťavy na raňajky a obed doplniť napríklad mandarínkou. Zvýšený príjem vitamínu C je zvlášť dôležitý pre fajčiarov, pretože fajčenie oslabuje imunitu, ale i zvyšuje potrebu tohto vitamínu.
4. Zdroje vitamínu C
Citrusové plody nie sú jediným prírodným zdrojom vitamínu C. Tento základný "protichripkový" vitamín sa nachádza i v zemiakoch, zelenej paprike, jahodách, kiwi či ananáse.
5. Pikantné korenené jedlá
Na upchaný nos a boľavé dutiny pomáha cesnak, chren, chilli papričky a štipľavé omáčky. Stačí ich pridávať do jedla viac než zvyčajne a výsledok sa čoskoro ukáže.
Len pozor, ak už chrípku máte a bolí vás žalúdok, mali by ste si naopak na pikantné jedlá dať pozor.
6. Cesnak
Za typickou chuťou cesnaku je látka aliin, ktorá dokázateľne uvoľňuje zahlienenie krku. A toast s cesnakom zvládne pripraviť asi každý. :-)
7. Zázvor
Mnoho ľudí verí, že výborným spojencom v boji proti kašľu a teplote je zázvor. Je možné ho jesť čerstvý, nastrúhaný v jedle,... Starý recept odporúča pri nachladení pripraviť z neho čaj:
Do šálky dajte 2 PL čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru a zalejte horúcou vodou. Nechajte odstáť 5 až 10 minút a podľa chuti oslaďte medom.
Čo naopak napomáha chrípke:
Každodenná konzumácia tučných či sladkých jedál, vynechané jedlá a veľké množstvo kofeínu. To všetko oslabuje organizmus a zvyšuje riziko, že sa človek nakazí. Imunitný systém udržujú v dobrej kondícii celozrnné výrobky, ovocie, zelenina a proteíny s nízkym obsahom tuku. V boji proti chripke a nachladeniu teda určite pomáhajú nielen uvedené jedlá, ale i rozumné stravovacie návyky.