Podporené projekty v Štiavnických vrchoch, vo Vtáčniku, Veľkej Domaši, Slanských vrchoch, Považskom Inovci, pohorí Vihorlatu a na juhu Slovenského raja majú byť zrealizované do konca jesene 2012. Počas štyroch ročníkov bolo z programu Živé chodníky podporených 21 projektov. V rámci nich sa obnovilo a vylepšilo 410 km turistických chodníkov, vrátane ich infraštruktúry.
Podporené projekty:
- 1.Klub slovenských turistov Vyhne získalo 2 500 EUR na obnovu a značenie turistických trás v Štiavnických vrchoch a vo Vtáčniku. Okrem turistickej verejnosti trasy využijú aj účastníci 59. ročníka celoštátneho Slovenského zrazu turistov v júli tohto roku.
- 2.Klub slovenských turistov v Hanušovciach nad Topľou obnoví značenie niekoľkých turistických trás v regióne Veľkej Domaše a Slanských vrchov. Ich stav je zanedbaný a je potrebné zlepšiť ich značenie. Na svoj projekt získali 2070 EUR.
- 3.Na obnovu značenia a infraštruktúru na hrebeňovom a niekoľkých bočných chodníkoch Považského Inovca získal Slovenský cykloklub v Piešťanoch 2070 EUR. Ide o menej turisticky známe pohorie, ale značené trasy sú významne využívané.
- 4.Združenie Medzi riekami z Hažína obnoví značenie zaťažených chodníkov v oblasti Morského oka v pohorí Vihorlat a tiež populárny chodník na vrch Vihorlat, ktorý bol vďaka uzávere vojenského územia dávnejšie zrušený. Po nedávnom uvoľnení režimu vo vojenských územiach je toto územie opäť sprístupnené. Združenie získalo na značenie chodníkov sumu 540 EUR.
- 5.Cieľom projektu Združenia podnikateľov cestovného ruchu región Spiš zo Spišskej Novej Vsi je obnova značenia na turistických trasách na južnom okraji Slovenského raja. Trasy sú síce menej populárne, ako známe rokliny, ale sú rovnako krásne a hodné návštevy. Ich projekt bol podporený sumou 500 EUR.
"V tomto roku bol záujem o podporu z programu Živé chodníky naozaj veľký. Prijali sme 56 projektov, z ktorých mnohé boli naozaj kvalitné, potrebné a bolo ťažké rozhodnúť sa. Určujúcim kritériom pri ich výbere bola najmä obnova značenia turistických chodníkov. Myslíme si, že práve značenie na tisíckach kilometrov chodníkov je silnou stránkou Slovenska. Ak chceme rozvíjať trvalo udržateľný turizmus, tak práve turistické značené trasy sú na to veľmi dobrým nástrojom," povedal Ján Roháč, programový manažér Nadácie Ekopolis.
„Toyota zohráva v oblasti ochrany životného prostredia významnú úlohu už dlhé roky. Jej filozofia nestojí výhradne na aplikácii moderných šetrných technológií, ale snaží sa súčasne rešpektovať prírodu aj v rámci celého životného cyklu automobilu. Neoddeliteľnou súčasťou je tiež snaha zaujať so širokou verejnosťou spoločný názor vo veci ochrany životného prostredia. Preto sme nesmierne potešení, že už piaty rok môžeme podporiť a zároveň byť súčasťou tak zaujímavého projektu, akým program Živé chodníky bezpochyby je,“ povedal Mgr. Marián Hoffer, riaditeľ spoločnosti TOYOTA MOTOR SLOVAKIA.