Pytliakom však nejde len o úlovok. Často berú lov divo žijúcej zveri ako adrenalínovú zábavu a mŕtve zvieratá nechávajú v lese. Lesy pritom brázdia na štvorkolkách s ďalekohľadmi na nočné videnie. "Strieľajú len pre bezcitnú zábavu," uviedol hovorca Českomoravskej poľovníckej jednoty Jiří Šilha. I napriek tomu, že Šilha nemá dôkazy, v Ústeckom kraji je vraj "nový" spôsob lovu spojený s loveckou turistikou. "Hovorí sa predovšetkým o Nemcoch, ktorí k nám chodia loviť, pretože si myslia, že si tu môžu dovoliť čokoľvek," povedal.
Poľovníci síce neevidujú presné štatistiky prípadov pytliactva, ale zhodujú sa, že ich
pribudlo. O love pytliakov s kušou sa mohli niektorí presvedčiť na vlastné oči. "Dnes si kupuje luk alebo kušu ktokoľvek," povedala konateľka poľovníckeho spolku z Liberca Věra Bouzková. Jeden z poľovníkov sa postavil pytliakovi s kušou tvárou tvár. Keď sa ho spýtal, čo robí s chladnou zbraňou v lese, obrátil ju proti nemu a povedal mu, aby sa staral o seba. "Bohužiaľ, poľovník nesmie použiť zbraň na svoju ochranu, takže som nemohol nič robiť a odišiel som," dodal. Poľovníci dokonca nemôžu pytliakov ani pokutovať, môžu im len dohovoriť, že pytliactvo je zakázané.
V Českej republike môžu poľovníci používať na lov zveri len guľovnice a brokovnice. Pre rôznu zver sú určené rôzne guľky, zviera totiž nemôže trpieť. Iné formy zbraní sú zakázané. Súčasní pytliaci sú moderne vybavení, používajú ďalekohľady na nočné videnie a zver naháňajú na štvorkolkách, ktoré sú v zime vybavené pásmi, pričom na zvieratá strieľajú za jazdy. Ako upozornil Šilha, streľba zo štvorkolky je nebezpečná pre zver, ale aj pre hubárov, ktorých môže guľka zasiahnuť. Nelegálne však lovia aj niektorí poľovníci. Vyplynulo to z nedávnej anonymnej ankety poľovníkov zo severných Čiech. Šesť percent z nich napríklad zastrelilo chráneného rysa, tretina pozná niekoho, kto ho ulovil.