Agentúru SITA o tom informoval Robin Rigg, vedúci projektu B.E.A.R.S. Takéto kontajnery sú bežné v USA, kde je veľa medveďov. Materiál je kovový, ale môže byť aj pevný plastový. Ide o to, aby ho medveď pazúrmi alebo zubami neotvoril. Kontajner úspešne otestovali najprv v hoteli v Tatranskej Lomnici a potom v košickej zoologickej záhrade.
Kontajner plánujú natrvalo použiť ešte tento rok na odpočívadle pri hlavnej ceste na Staré Hory neďaleko Banskej Bystrice. Rigg vie o ďalších miestach, kde by takýto
kontajner mal byť umiestnený. Na trase z Banskej Bystrice do Ružomberka je niekoľko odpočívadiel, kde sa vyskytujú medvede a odpadky sú tam v plastových vreciach, teda zvieratám voľne prístupné.
Projekt financuje aj elektrické oplotenie okolo Zamkovského chaty vo Vysokých Tatrách, kde od jari do jesene chodievala medvedica s tromi mláďatami. Keďže medvede môžu byť nebezpečné, ak si zvyknú na potravu od ľudí a pohybovať sa v ich blízkosti, SWS robí rôzne opatrenia ako tomu zabrániť, uviedol Rigg. Obecný úrad a poslanec z Harmanca v spolupráci s SWS zabezpečili oplotenie kontajnerov, okolo ktorých sa hromadil neporiadok. Keďže boli v tesnej blízkosti lesa, prilákali aj medvede. Práve sem sa prednedávnom chodieval kŕmiť medveď tak dlho, že ho museli zastreliť. Oplotenie zabráni vstupu medveďom a iným zvieratám a takisto pomôže udržať poriadok v okolí.
Dôležité je aj vzdelávanie verejnosti, aby sa ľudia dokázali problémom s medveďmi vyhnúť. „Ľudia často z nevedomosti nechajú potravu dostupnú pre medvede, navyše v dobrom úmysle im niekedy hodia zvyšky jedla. Medveďovi tým však nepomôžu. Keď sa raz naučí vyhľadávať potravu u ľudí, z odpadkov, na salašoch alebo vo včelínoch, bude ťažké odnaučiť ho od toho," vysvetľuje Rigg.