Náklady na výstavbu samotnej linky LDPE 4 presiahnu 200 miliónov eur. Rekonštrukcia etylénovej jednotky, ktorá spracováva primárne benzíny a plyny, z ktorých sa vyrábajú suroviny určené najmä pre výrobu polyetylénu a polypropylénu ako aj výstavba pridruženej logistickej infraštruktúry v podobe skladovacej nádrže etylénu, síl na skladovanie polyetylénu a baliacich liniek si vyžiadajú ďalších zhruba 100 miliónov eur. Slovnaft bude všetky tieto investície financovať v kombinácii z vlastných zdrojov, úveru od EBRD a komerčných úverov.
„Očakávame, že nová linka nákladovo zefektívni výrobu, zníži spotrebu energií a tvorbu emisií, a že vďaka širšiemu a kvalitatívne hodnotnejšiemu produktovému portfólia nám umožní osloviť aj nových zákazníkov na nových trhoch. Táto investícia na dlhú dobu posilní konkurencieschopnosť Slovnaftu a v konečnom dôsledku tak prinesie mnohé priame i nepriame pozitívne efekty pre celé Slovensko” uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Oszkár Világi. Zároveň uistil novinárov, že výstavbu nezaplatia motoristi vo zvýšených cenách PHM, pretože si je istý, že výroba polypropylénu pokryje všetky náklady.
Nová jednotka LDPE4 nahradí sedem starších liniek a bude vyrábať nízkohustý polyetylén. Ten je základom pre široké spektrum produktov, napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie a ďalšie materiály používané v stavebníctve. Výsledkom výrobného procesu je granulát, ktorý následne spracovávajú odberatelia. Po spustení novej výrobnej linky stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu v Slovnafte o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton.
Premiér Robert Fico ocenil vysokú podnikateľskú investíciu, ktorú využije Slovnaft bez účasti štátu. Zároveň podotkol, že sa počas výstavby jednotky vytvorí minimálne tisíc pracovných miest, čo bude mať pozitívny vplyv na zamestnanosť v regióne.
„Táto významná investícia posilní našu stratégiu rastu a spoločnosti Slovnaft a Skupine MOL zároveň poskytne príležitosť na ďalšie posilnenie konkurencieschopnosti a udržanie vedúcej pozície na stredoeurópskom trhu. Táto investícia je dôkazom investícií do našich členských firiem s cieľom zaistiť náš dlhodobý celosvetový úspech,“ povedal Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL.
Jednotku na výrobu polyetylénu v Slovnafte postaví konzorcium sesterských firiem Tecnimont z Talianska a Tecnimont Planung und Industrieanlagenbau z Nemecka, pričom obe firmy sú dcérskymi spoločnosťami Maire Tecnimont SpA, holdingovej spoločnosti skupiny Maire Tecnimont. Skupina Maire Tecnimont je popredným medzinárodným hráčom v oblasti projektovania a výstavby (E&C), technológií a licencovania, energetiky, pričom sa špecializuje predovšetkým na odvetvie uhľovodíkov.
Pierroberto Folgiero, generálny riaditeľ skupiny Maire Tecnimont, povedal: „Týmto projektom potvrdzujeme naše výnimočné skúsenosti v oblasti petrochémie, keďže Tecnimont je súčasťou histórie polyolefínových technológií. Zároveň ďalej posilňujeme našu prítomnosť v regióne strednej a východnej Európy, kde našu pozornosť zameriavame na podporu vývoja odvetvia petrochémie a hnojív, pričom využívame know-how a patentované technológie skupiny Maire Tecnimont. Z tohto hľadiska sme hrdí na to, že zohrávame úlohu jedného z kľúčových hráčov v najvýznamnejšej investícii v tomto regióne.“
Logistickú infraštruktúru vybuduje nemecká spoločnosť TALKE. Táto nemecká spoločnosť je jedným z popredných svetových poskytovateľov logistických služieb a logistického poradenstva pre chemický a petrochemický priemysel v krajinách Európy, Perzského zálivu a Ázie. „Táto logistická prevádzka predstavuje prvý projekt, ktorý na Slovensku zrealizujeme,“ hovorí Christoph Grunert, riaditeľ divízie Logistics Europe spoločnosti TALKE. „Takisto ide o jeden z našich najväčších európskych stavebných projektov do dnešného dňa.“