Akčné plány by pritom mali podľa EK predstavovať národné stratégie na dosiahnutie 9-percentnej cieľovej úspory energie do konca roka 2016, ako aj plnenie mnohých ďalších ustanovení smernice
členskými štátmi. "Národné akčné plány energetickej účinnosti vyjadrujú záväzok členských štátov využívať najčistejšiu, najlacnejšiu a najbezpečnejšiu z energií - energiu, ktorú nevyužívame. Som veľmi sklamaný, keď vidím, že 12 členských štátov ešte neoznámilo svoj plán," uviedol eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs.
Ako ďalej uvádza EK, cieľom smernice sú nákladovo efektívne vylepšenia energetickej účinnosti konečného využitia energie v členských štátoch. Správna implementácia smernice by mala vytvoriť podmienky potrebné na rozvoj a podporu trhu s energetickými službami a na poskytovanie iných opatrení energetickej účinnosti koncovým užívateľom. Významne by mala prispieť aj k bezpečnosti pri zásobovaní energiu, konkurencieschopnosti a udržateľnému rozvoju. "Hoci komisia má signály, že niektoré členské štáty urobili pokroky pri navrhovaní národného akčného plánu energetickej účinnosti, nedodržanie konečného termínu, ktorým bol 30. jún, núti komisiu, aby podnikla právne kroky," uvádza sa v stanovisku EK.