Symbolicky – 22. apríla – na Deň Zeme odštartoval na Slovensku už tretí ročník fotografickej súťaže Ekológia v objektíve. Od 22. apríla do 16. septembra 2008 sa do nej môžu zapojiť amatérski aj profesionálni fotografi a poslať do súťaže svoje fotografické práce, ktoré korešpondujú s aktuálnou témou. Tá pre tento rok znie „Vedou proti klimatickej zmene“. Rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch je organizátorom súťaže spoločnosť Bayer, ktorá každoročne celosvetovo investuje do spoločensky zodpovedných projektov viac ako 50 miliónov eur.
Hrozba klimatických zmien a človekom vyvolanej klimatickej zmeny so sebou prináša mnohé katastrofické scenáre, ktoré nastanú, ak sa čo najskôr nezmení správanie ľudí a nakladanie s energiami. Termín globálne oteplenie, hoci neznie veľmi hrozivo, so sebou prináša mnohé zmeny, na ktoré nie je ľudstvo pripravené. Stúpanie hladiny morí ohrozí milióny ľudí žijúcich na pobreží. Bežnými sa stanú výrazné výkyvy počasia, sucho, silné búrky a povodne. Očakáva sa, že choroby ako malária, astma, encefalitída, tuberkulóza, lepra a iné sa stanú oveľa bežnejšími ako dnes. Mnohé rastliny a živočíchy sa tiež nebudú vedieť vyrovnať so zmenami, ochoreniami a škodcami. Situácia je natoľko alarmujúca, že Nobelovu cenu za mier získal v roku 2007 za boj proti globálnemu otepľovaniu bývalý americký viceprezident Albert Gore spolu s Medzivládnym panelom pre zmenu klímy (IPCC).
Cieľ súťaže
Cieľom projektu Ekológia v objektíve je prostredníctvom unikátnych snímok alarmovať zodpovednosť ľudí a ukázať vplyv nadmernej spotreby energie na prírodu, život a zmeny podnebia. „Jedna fotografia môže povedať viac ako tisíc slov. Keď je dobrá a kvalitná, tak môže niekoho zasiahnuť viac, ako keby si prečítal niekoľko článkov. Na jednej strane radi podporíme umenie, ktorým fotografia nepochybne je, na druhej strane je to ideálny nástroj, ktorý môže upriamiť pozornosť na hrozbu klimatickej zmeny,“ hovorí Klaus Mittmann, riaditeľ skupiny Bayer HealthCare usporiadateľskej spoločnosti Bayer, ktorá je už po tretí krát organizátorom súťaže. „Je to forma, ktorá osloví najmä množstvo mladých ľudí. Veď v minulom roku sa do súťaže prihlásilo 480 autorov a súťažilo až 1637 fotografií,“ dodal.
Pre koho je súťaž určená
Súťaž je určená pre amatérov i profesionálov a hodnotená bude v dvoch kategóriách:
1. kategória: od 10 do 18 rokov
2. kategória: nad 18 rokov.
Každý súťažiaci môže prihlásiť najviac 9 svojich fotografií. Fotografie môžu poslať spolu s prihláškou poštou, prípadne e-mailom v období od 22. 4. 2008 do 16. 9. 2008. Prihlášku, podrobné pravidlá súťaže a ďalšie informácie k projektu a téme je možné nájsť na webovej stránke projektu: www.ekologiavobjektive.sk.
Na tejto stránke bude po prihlásení prebiehať aj verejné hlasovanie, na základe ktorého bude víťaznej snímke udelená Cena internetu.
Porota
Po uzavretí prihlasovania prác bude koncom septembra 2008 o víťazoch rozhodovať porota, ktorá je aj tento rok zložená z odborníkov na obe oblasti – vedu i fotografiu:
Prof. Milota Havránková - predsedníčka poroty je fotografka s dlhoročnou pôsobnosťou na katedre fotografie VŠVU
Mgr. Pavol Breier, fotograf, ktorý sa zameriava na dokumentárnu fotografiu a reportáž a fotografiu krajiny.
Prof. RNDr. Milan Lapin, Csc., meteorológ a klimatológ z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK Bratislava,
spevák a fotograf Peter Nagy,
Ing. Vladimír Hudek, CSc., riaditeľ regionálneho a environmentálneho centra
Ing. Janka Dulayová, vedúca oddelenia styku s verejnosťou Ministerstvo životného prostredia .
Ing. Rastislav Bielik, PhD. , fy. Bayer
Ceny
Fotografii, ktorá najlepšie vystihne danú tému bude udelená hlavná cena Grand Prix. Bude ňou peňažná cena vo výške 30 000 Sk.
Pre víťazov v oboch kategóriách sú okrem toho pripravené ceny v celkovej hodnote 120 000 Sk, napríklad možnosť prezentácie fotografií víťazného fotografa v časopise DiGi Revue, účasť na víkendovom fotografickom workshope s Pavlom Breierom a dvojtisícové poukážky na fotografické služby v spoločnosti CeWe Color v celkovej hodnote 10 000 Sk.
Internetové hlasovanie bude spustené 12. mája 2008
foto k článku flora.sk