Vzácne biotopy, ktoré pomáhali vytvárať a chrániť, miznú v plameňoch. Škody sú nevyčísliteľné. Riziko lesných požiarov výrazne zvyšuje dlhodobo suché počasie, zrážkový deficit ako následok miernej zimy s malým množstvom snehových zrážok, a suchá jar. Slovenským lesníkom záleží na tom, aby uchránili obrovské hodnoty nenahraditeľných lesných ekosystémov pre súčasnú i nasledujúce generácie a preto dôrazne apelujú na širokú verejnosť:
nezakladajte v blízkosti lesa oheň, nevypaľujte trávu a v lese nefajčite!
V roku 2005 vzniklo v lesných porastoch na území Slovenska 286 požiarov na ploche približne 503 ha. Najviac požiarov (63) bolo v Prešovskom kraji. V 91 prípadoch vznikli
pri vypaľovaní trávy.
Na druhom mieste je zakladanie ohňov v prírode – 77 prípadov. Manipulácia s otvoreným ohňom bola príčinou 35 požiarov.
Zdroj: Požiarnotechnický a expertízny ústav MV SR, Bratislava
“Tohtoročná suchá a teplá jar v kombinácii s nedisciplinovanosťou niektorých “tiežturistov” robí lesníkom starosti. Lesný požiar nad obcou Staré Hory ešte stále nemôžeme pokladať za vyriešený problém, a takýchto lokalít máme bohužiaľ viac”, povedal na margo rizika vzniku lesných požiarov Ing. Marián Ondrejčák, generálny riaditeľ Lesníckej sekcie Ministerstva pôdohospodárstva SR. “V prípade, že riziko sa bude naďalej zvyšovať, budeme nútení vyhlasovať prostredníctvom obvodných a krajských lesných úradov v jednotlivých oblastiach Slovenska zákaz vstupu do lesov.
Zdroj:MP SR