Slovenské lesy podľa Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (RZVNLS) ohrozuje odumieranie smrekových porastov. Predstavitelia rady tvrdia, že situácia nadobúda katastrofické rozmery a treba ju okamžite riešiť. Cieľom všetkých zainteresovaných by podľa Rady malo byť spomalenie hynutia smrečín a postupné nahradenie monokultúrnych smrekových porastov vekovo aj druhovo zmiešanými stromami s prevahou listnatých drevín, ktoré budú lepšie odolávať zmeneným podmienkam.
"Smrek je naša najrozšírenejšia drevina, ktorá pokrýva 26,4 percenta celkovej plochy lesných porastov. Jeho hynutie však evidujeme na celom území Slovenska, nepriaznivá situácia je najmä v oblasti Kysúc, Oravy, ale aj v oblasti Spiša a Tatier," uviedol poverený zástupca RZVNLS Jozef Jendruch.
Postupné chradnutie a hynutie smrekových porastov spôsobujú viaceré činitele. Podľa Jendrucha sú to vplyvy biotické (drevokazné huby, podkôrny hmyz), abiotické (vietor, sneh, teplotné a vlahové extrémy), fyziologické (tepelný stres, vlahový deficit, výživa stromu) a antropogénne (vplyv imisií a následné poškodenia fyziologickej funkčnosti asimilačných orgánov a koreňov). Negatívnu úlohu zohráva podľa neho aj zanedbaná starostlivosť o lesné porasty vytváraním bezzásahových lesov, ktoré začínajú fungovať ako ohniská pre nerušený rozvoj a šírenie podkôrneho hmyzu aj do zdravých porastov. "Ukazuje sa, že vytváranie týchto bezzásahových zón v našich lesoch je veľkým problémom, pretože pri výskyte extrémnych podmienok v prírode a zanedbaní základných zásad hygieny lesných porastov sa tieto stávajú hrozbou aj pre ostatné hospodárske lesy," tvrdí Jendruch.