Pred novinármi to v stredu v Hruštíne po výjazdovom rokovaní Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody povedal jeho predseda Ján Slabý.
"Ten, kto tú pôdu užíva a požiada o platby na ňu, mal by v budúcnosti zabezpečiť aj systém jej obhospodárenia," uviedol jedno z riešení, ako túto pôdu vrátiť do systému financovania Slabý. Spolu s členmi výboru sa na rokovaní stretli aj zástupcovia Zväzu
poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR. Podľa jeho predsedu Milana Mišánika očakáva zväz najmä schválenie Programu rozvoja vidieka v Bruseli. V prípade neschválenia by mohli byť všetky podnikateľské aktivity v tomto sektore v rámci financovania ohrozené, konštatoval. Druhou prioritou je dosiahnutie rovnosti podmienok všetkých foriem podnikania na Slovensku v rámci celej EÚ. Problémom je podľa Slabého, ak na európskom trhu dochádza k nerovnomernému vývoju a blokovaniu slovenských výrobcov.
Na rokovaní sa zástupcovia parlamentného výboru, zväzu a družstiev z celého Slovenska venovali problémom s pozemkami, dlhodobými nájmami, zavádzaním krížového plnenia, nízkymi výkupnými cenami v živočíšnej výrobe, odchodom kvalifikovaných pracovníkov a ďalším témam.
Na Slovensku spravuje jedno družstvo priemerne okolo 1 257 hektárov pôdy. V tomto sektore pôsobí 77,5 tisíc pracovníkov, ich priemerná mzda je 14 340 Sk.