Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.
KVETY | ZÁHRADKA | OKRASNÁ ZÁHRADA | ZDRAVÁ VÝŽIVA | RECEPTY | PORADŇA | KUTIL | ENCYKLOPÉDIA | DOM A CHALUPA |                               ADRESÁR | REKLAMA | KONTAKT

NÁPOJE | ŽIVOTNÉ PROSTREDIE | ZAUJÍMAVOSTI | DOBRÉ RADY | GARDEN PARTY | VÝSTAVY | DISKUSIE K ČLÁNKOM                                                             MAPA STRÁNOK
Hľadať na stránkach

Nájdete nás aj
na FaceBook-u

Nájdete nás aj
na Youtube

Zdravie
PartnePartneri

Naposledy pridané


Najčítanejšie

Alergiami trpí až 40 percent populácie Slovenska dátum pridania
13-03-2014


Na Slovensku trpia nejakou formou alergie až dva milióny ľudí a ich počet neustále pribúda. Za posledných sto rokov sa počet alergikov zvýšil z pol percenta populácie na 40 percent. Zasahujú tak, spolu so srdcovocievnymi ochoreniami a rakovinou, najväčšiu časť populácie.


Tento alarmujúci stav je daňou za súčasný spôsob života. Alergie sú bezpochyby civilizačnými ochoreniami. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a predstavujú tak spoločenskú, ako aj ekonomickú záťaž v oblasti kvality života.

Alergie sú výsledkom nesprávne fungujúceho imunitného systému

Chemikálie v jedle, v liekoch, konzervačné látky, smog - všetky tieto vplyvy vytvárajú ideálne podhubie na vznik rôznych alergií ato sú faktory, ktoré u mnohých ľudí imunitný systém zdeformovali a tak namiesto toho, aby ich telo chránil proti vonkajším škodlivinám, spôsobuje negatívnu reakciu – alergiu. Inak povedané – alergia je neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa stretávame v bežnom prostredí.

Ako vraví klinická imunologička a alergologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD, svoju rolu pri tom, či budete alergický alebo nie, zohrávajú aj genetické predispozície, no vplyv prostredia je ešte zásadnejší: „Ľudia žijúci vo veľkomestách sú vystavení väčšiemu riziku, ako ľudia žijúci na vidieku a blízko prírody“.
Alergie môžu mať rôzne formy – od inhalačných alergií, cez alergie na potraviny, na lieky, na jed hmyzu až po respiračné alergie. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku trpí alergickou nádchou viac ako 400 tisíc pacientov a bronchiálnou astmou až takmer 200 tisíc ľudí.

Rozhoduje aj životný štýl

K tomu, že sa napokon staneme súčasťou štatistiky o pacientoch s alergiou, nás vo veľkej miere nasmeruje zvolený spôsob života. „Výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú „fastfood“, majú aj o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy,“ hovorí MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.Treba si uvedomiť, že každá súčasť organizmu, ktorá sa nepoužíva a nie je zaťažovaná, tak zakrpatie. Športovanie má význam aj pre alergikov a to hlavne tým, že trénuje dýchacie svaly. Žiaľ, my sami si často likvidujeme imunitný systém, ktorý zodpovedá za schopnosť organizmu ubrániť sa nielen pred baktériami a vírusmi, ale aj pred všetkými druhmi alergénov. V kancelárii sedíme za počítačom a doma pred televízorom, takmer vôbec sa nehýbeme, dlhé hodiny trávime v klimatizovanom prostredí, zabúdame chodiť do prírody a konzumujeme priveľké dávky nevhodných jedál a nápojov. A obranyschopnosť si oslabujeme aj dlhodobým stresom, fajčením, používaním množstva chémie pri osobnej hygiene i údržbe interiéru a experimentovaním s exotickými potravinami na dovolenke.

Sú však rizikové faktory rozvoja alergie, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Či už dedičné predispozície na toto ochorenie po rodičoch alebo znečistené životné prostredie najmä v priemyselných zónach a v mestách.

Ignorovať zdravotný problém sa nevypláca

O alergii by sme mohli povedať, že je ako snehová guľa, spočiatku sa ukazuje v malých prejavoch, ale postupne sa zhoršuje a nabaľujú sa ďalšie problémy. Dnes sa už dá s alergiou pomerne kvalitne žiť, pokiaľ dodržiavame zdravý životný štýl, pestujeme si imunitu a celkovo sa staráme o zdravie.

Toto všetko je však málo, pokiaľ sme denne pod tlakom a stresovými situáciami. Vtedy sa dostávame do začarovaného kruhu, lebo stres v nás vytvára ideálne podmienky na oslabenie imunity a prepuknutie alergických reakcií a my potom máme stres, že máme alergiu.

Podceňovať symptómy, nezaujímať sa o svoj zdravotný stav alebo nedbať na liečbu a odporúčania lekára môže mať pre pacienta vážne dôsledky. Príznaky alergie v prvom rade obmedzujú človeka v jeho profesionálnych, ale i v spoločenských aktivitách a znižujú jeho výkonnosť v práci alebo pri štúdiu. Problémom je, že stav sa neskôr pravdepodobne zhorší. Napríklad neliečenú sennú nádchu zvykne komplikovať zápal prínosných dutín a časom sa z nej môže rozvinúť astma spojená s ťažkými záchvatmi, ktorá už bezpodmienečne vyžaduje konzultácie s lekárom a prísne dodržiavanie liečebných postupov. Rokmi môže alergik stratiť čuch alebo sa mu pri opakovaných zápaloch stredného ucha zhorší sluch. Sprievodným problémom alergickej nádchy býva aj narušený spánok, ktorý vedie ku chronickej únave a pocitu vyčerpanosti a niekedy aj ku psychickým problémom. A ľudí s poškodeným srdcom neliečená alergia pre nedostatočný prísun kyslíka dokonca ohrozuje na živote. Iba necelých 20 percent pacientov má šťastie, že alergia sa rokmi nevyvíja a stav sa nemení.Zdravotné ťažkosti, nepohoda a nižšia výkonnosť majú aj sociálno-ekonomické dopady na život pacienta. Niekto pre zlé študijné výsledky nedokončí školu, iný môže pre časté absencie prísť napokon o prácu a tým o hlavný zdroj príjmu.

Liečba musí byť komplexná

Pri opakovaných, často už chronických zdravotných problémoch sa ľudia zvyknú spoľahnúť na voľno predajné antihistaminiká, rôzne tabletky a spreje či kvapky do nosa, ktoré však väčšinou len potlačia a zmiernia príznaky alergie. Pacientovi môže skutočne pomôcť len alergiológ, ktorý problém pomocou špeciálnych testov diagnostikuje a určí správnu liečbu.
Kľúčové je užívanie predpísaných liekov a akceptovanie odporúčaní lekára, ktoré pomáhajú znížiť negatívny vplyv zdroja problémov pacienta – konkrétnych alergénov. Zároveň je však nevyhnutné zmeniť štýl života. Naučiť sa správne stravovať a uprednostňovať zdravé potraviny, venovať sa pohybovým aktivitám, dostatočne dlho spať a relaxovať, vyhýbať sa stresu a vzdať sa alkoholu i fajčenia. Tým všetkým si každý dokáže systematicky posilňovať imunitu a budovať organizmus odolný voči vonkajším vplyvom.

Kúpele ako účinná alternatíva

Ak už ale alergiou trpíte, súčasťou liečby sú aj liečebné pobyty v kúpeľoch. Predovšetkým na liečbu respiračných ochorení sa špecializujú aj najväčšie kúpele na Morave – Luhačovice. „Medzi základné liečebné metódy u nás patrí pitná kúra (minerálne vody, napríklad Vincentka), ale tiež inhalácia a rôzne typy kúpeľov, ktoré využívajú prírodné bohatstvo liečivých, minerálnych prameňov,“ vysvetľuje vrchná sestra kúpeľov Luhačovice Hana Kolaříková. Podobne ako v iných kúpeľoch v Česku aj na Slovensku, aj tam majú pacienti k dispozícii masáže, prísadové kúpele, ale tiež netradičnú akupunktúru, plynové injekcie, elektroliečbu, svetloliečbu, oxygenoterapiu alebo špeciálnu magnetoterapiu. Kúpele už dnes nefungujú na „väzenskom režime“, ale ponúkajú veľa zaujímavých aktivít nielen pre dospelých ale aj pre malých pacientov.Ak sa už teda u vás objavila alergia, nezabúdajte, že jej liečba zahŕňa komplexné opatrenia. Nestačí len užívanie tabletiek a pravidelné pobyty v kúpeľoch. Dôležitá je celková zmena životného štýlu – viac športu, zdravšia strava a najmä – vyhýbanie sa podnetom, ktoré u vás alergiu spôsobujú.

Autor: foto: FLORA.sk a Luhačovice
   

verzia pre tlač

Reakcie na článok počet príspevkov: 0
Vaša reakcia:


Podpis:


Odpovedzte na kontrolnú otázku: Akú farbu má SNEH?
(bez správnej odpovede automat nezaznamená Váš príspevok,
a obsah, ktorý ste napísali, sa stratí. Zásady ochrany osobných údajov nájdete TU. )
Partnerské portále

Posledné reakcie

ReklamaNajdiskutovanejšie

KVETY | ZÁHRADKA | OKRASNÁ ZÁHRADA | ZDRAVÁ VÝŽIVA | RECEPTY | PORADŇA | KUTIL | ENCYKLOPÉDIA | POHĽADNICE | ADRESÁR | REKLAMA | MAPA STRÁNOK | KONTAKT
Obsah stránok je predmetom autorsko-právnej ochrany v zmysle Autorského zákona č.387/1997 Z.z. v platnom znení. Delphine Computers & Software Studio ochrana osobných údajov